2019 Swimming

Thursday, May 16, 2019                                    

2019 RESULTS:  CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO:

 

 

 GOLD

 

SILVER

 

BRONZE

 

65+ Men Sprint - 25 m J. C. Coqu Robert Barnes
65+ Women Sprint - 25 m Pam Williams
75+ Men Sprint - 25 m Lionel Ownsworth Alastair Britton Bill Harris
75+ Women Sprint - 25 m Felicity Corelli Betty Ownsworth
55+ Men Sprint - 50 m Stephen Taylor Robert Barnes
55+ Women Sprint - 50 m Carla Watt Pam Williams  
65+ Men Prediction - 100 m Robert Barnes J. C. Coqu Lionel Ownsworth
65+ Women Prediction - 100 m Pam Williams Felicity Corelli Betty Ownsworth
55+ Men Prediction - 200 m Robert Barnes    
55+ Women Prediction - 200 m Pam Williams Carla Watt  

 

Swimming Group 

 

Registration / Check-In:  10 am

 

Venue: Jack Burger Sports Complex

Location: 60 Highland Dr, Port Hope, ON L1A 4B3

Website: Jack Burger Sports Complex

 

Convenor: Lori Wills                              Phone: 905-885-2474                        Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Open Sprint Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (50meters), 65+ (25meters), 75+ (25meters)

Prediction Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (200meters), 65+ (100meters)

You can compete in both Prediction and Open Sprint events at the District competition.

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - KawarthaLakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Gold, Silver & Bronze medals will be presented at this event.

Unfortunately, we were just advised on April 23rd that there will NOT be any Central Regional Games this summer.

  

OSGA Technical Information and Guidelines: Swimming

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Sprint - 50 m - Gold:                 Pam Williams

55+ Prediction - 200 m - Gold:        Pam Williams

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 J. C. Coqu

65+ Sprint - 25 m - Silver:               Robert Barnes

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 Pam Williams

65+ Prediction - 100 m - Gold:        Robert Barnes

65+ Prediction - 100 m - Silver:      J. C. Coqu

65+ Prediction - 100 m - Bronze:    Bill Harri

65+ Prediction - Gold:                     Pam Williams

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Bill Leggette

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Lionel Ownsworth

75+ Sprint - 25 m - Bronze:             Bill Harris

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Felicity Corelli

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Elizabeth Ownsworth

75+ Prediction - 100 m - Gold:        Felicity Corelli

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
2017 RESULTS
 
55+ GOLD 200m Prediction - Bob Barnes
 
65+ GOLD 100m Prediction - Jean-Claude Coqu
 
75+ GOLD 100m Prediction - Bill Leggette
75+ SILVER 100m Prediction - Herman Vanderveen
75+ BRONZE 100m Prediction - Paul Hay
 
75+ GOLD 25m Sprint - Bill Leggette
75+ SILVER 25m Sprint - Paul Hay
75+ BRONZE 25m Sprint - Larry Flood
 
Congratulations to all the participants and winners!