2020 Bid Euchre

Friday, May 24

 

 12 Noon - Lunch / Registration                     1 pm - Cards Start

 

 Light lunch will be provided courtesy of Rosewood Estates in Cobourg.

 

Venue: Cobourg Community Centre (CCC) 

Location: 750 D'Arcy St. Cobourg, ON K9A 0G1                           Venue: Cobourg Community Centre

 

Convenor: Eva Ferguson              Phone: 289-252-1162              Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

This tournament will be a qualifier for the Provincial Summer Games to be hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

Play will include both No Trump High AND No Trump Low

 

EACH TEAM MUST PRE-REGISTER

 

Open Doubles 55+ Division: Each team can consist of Two Men, Two Women or Mixed Doubles: 55+

District Games Eligibility:Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Gold, Silver, & Bronze Medals were presented at this event.  There are no cash prizes.

2020 Bid Euchre Rules for play in District12: District12 Rules

OSGA Technical Information and Guidelines:  Bid Euchre 

 

 

 2019 RESULTS GOLD SILVER BRONZE
55+

Gary Fazil &

Bob Tinney

Edna Delong &

Nadine Parish

Wanda Reeleder &

Nancy Thackeray

  Bid E Bob T and Gary F Bid E Edna D and Nadine P Bid E Nancy T and Wanda R

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

Gold:            Lillian & Brian Darling

Silver:           Wanda Reeleder & Nancy Thackeray

Bronze:         Barbara Ann Chard & Nadine Parish

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

2017 RESULTS

Grp Bid Euchre May 28 2017 Large

Congratulations to all participants - 22 teams from Cobourg, Port Hope, Newcastle, Grafton, Brighton, Roseneath, Hastings & Norwood

Bid E Gold May 28 2017 Large  Bid E Silver May 28 2017 Large  Bid E Bronze May 28 2017 Large

GOLD - Wanda Reeleder & Nancy Thackeray         SILVER - Sandra & Fraser Bolton                           BRONZE - Ralph Stoffers & Gary Fazil

 

image1

2020 Contract Bridge   

Saturday, June 6, 2020

 

 Registration:  12:30 pm                                 Venue:  Cobourg Community Centre

Cards Start:           1 pm                                 Venue:  750 D'Arcy Street, Cobourg

 

Convenor:     Larry Dick     (905) 373-1950        This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

THIS TOURNAMENT IS A QUALIFYING EVENT FOR THE PROVINCIAL SUMMER GAMES BEING HOSTED BY THE CITY OF PETERBOROUGH:  AUGUST 11-13, 2020.

 

EACH TEAM MUST PRE-REGISTER

Open Doubles 55+ Division: Each team can consist of Two Men, Two Women or Mixed Doubles: 55+

District Games Eligibility:Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented at this event.  There are no cash prizes.

 

2019 RESULTS - CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO:

 

GOLD

SILVER

BRONZE 

 Patricia Aldcroft & Carlos Rejkumar

Joan Harrison & Agnes Zanleyden

Francine and Brian Birket

 

 

You can print the event poster and the registration form by going to the downloads tab on this website.

 

 

You 

 

2020 Cribbage

Friday, May 15, 2020

 

Registration - 10 am                                 Venue:   Grafton Legion, Grafton

 

Convenor:     Heather Atkins          Ph:  613-970-5305     Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

EACH TEAM MUST PRE-REGISTER

Open Doubles 55+ Division: Each team can consist of Two Men, Two Women or Mixed Doubles: 55+

District Games Eligibility:Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

THIS TOURNAMENT IS A QUALIFYING EVENT FOR THE PROVINCIAL SUMMER GAMES BEING HOSTED BY THE CITY OF PETERBOROUGH:  AUGUST 11-13, 2020.

 

Light Lunch and refreshments will be provided by the Grafton Legion at no additional cost; however, donations would be gratefully accepted.

 

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented at this event.  There are no cash prizes.

Gold medalists may have the opportunity to represent District 12 at the Ontario 55+ Summer Games in Peterborough August 11-13, 2020, dependent upon space availability at the venue.  Participants may compete in only one division at these Games.

 

OSGA Technical Information and Guidelines:  Cribbage Rules-OSGA

 

 

2020 - Darts

Friday, May 29 - 10 am

 

Venue: Grafton Legion - Location: Grafton, ON

 

Convenor: Allen Tidd              Phone: 905-377-0160                    Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Men's Doubles: 55+                 Women's Doubles: 55+                  Mixed Doubles: 55+

You can compete in both Men's and Mixed Doubles or Women's and Mixed Doubles at the District competition.

 

This tournament is a qualifier for the Provincial Summer Games being hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented.

OSGA Technical Information and Guidelines: Darts

 

 

2019 RESULTS; CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO: 

 

   GOLD SILVER BRONZE
55+ MEN

MARK GREENHORNE

& AL TIDD

   
 55+ WOMEN

 LINDA PATTERSON

& LISA VALKS

PAT CAMPBELL &

NORMA JOHNSTON

KAREN JAYNES &

HELEN MASSEY

   Darts 4 Medalists Linda Lisa Norma Pat  Darts Karen Jaynes and Helen Massey REV
55+ MIXED

MARG & CHESTER

BAXTER

   
   Darts Margaret and Chester Baxter REV    

 

 

 

Men's Doubles Division: 55+

Women's Doubles Division: 55+

Mixed Doubles Division: 55+

You can compete in both Men's and Mixed Doubles or Women's and Mixed Doubles at the District competition.

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Men:     Gold:            Mark Greenhorne & Al Tidd

55+ Men:     Silver:           Bill Hewson & Andre Labrosse

55+ Women:   Gold:         Linda Patterson & Lisa Valks

55+ Women:   Silver:        Pat Campbell & Norma Johnston

55+ Women:   Bronze:     Karen Jaynes & Jenn MacDonald

55+ Mixed:      Gold:         Marg & Chester Baxter

55+ Mixed:      Silver:        Ann & Arno Knop

ReturnToTop

2020 Progressive Euchre

Sunday, May 31

 

12 noon - Lunch / Registration                         1 pm - Cards Start

                                                                                                                                              Light lunch will be included at no additional charge.

 

VenueCobourg Community Centre (CCC) 

Location: 750 D'Arcy St. Cobourg, ON K9A 0G1             Website:  Cobourg Community Centre

 

Convenor: Valerie Thompson             Phone: 905-372-1110           Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

This tournament is a qualifying event for the Provincial Summer Games being hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

TEAMS MUST PRE-REGISTER

 

Open Doubles: Each team can consist of Two Men, Two Women or Mixed Doubles: 55+

District Games Eligibility:Any person 55+ living in Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented at this event.

 

OSGA Technical Information and Guidelines: Euchre

  

2019 RESULTS - Congratulations are extended to:

 

 GOLD SILVER BRONZE

Carol Fordham &

Georgina Millions

Debbie & Gary

Kirton

Edna Delong &

Nadine Parish

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

Gold:            Norma Johnston & Irena Korstanje

Silver:           Wanda Reeleder & Nancy Thackeray

Bronze:         Alice David & Dorothy Worobetz

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2017 RESULTS

Euchre Gold May 29 2017 Large   Euchre Silver May 29 2017 Large

GOLD - Nadine Parish & Barbara Ann Chard                                                      SILVER - Gloria Beavis & Judy Austin

 ReturnToTop

2020 Five Pin Bowling (Singles)

 

Tuesday, April 21 - Time to be determined

 

Venue: Lakeview Bowl:  109 George Street, Peterborough

 

Convenor:   Shawn McNamara          Ph:  705-743-4461         Email:   This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

This tournament is a qualifying event for the Provincial Summer Games being hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Singles - Pins Over Average Division: Men 55+, 65+, 75+

Singles - Pins Over Average Division: Women 55+,65+, 75+

Open Team 55+ Division: Each team can consist of Two Men, Two Women or Mixed Doubles: 55+

Additional Cost at Venue Day of Event: $12.00 for 3 games, $3.00 for bowling shoes, if needed

 

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented at this event.

 

OSGA Technical Information and Guidelines: Five Pin Bowling

 

 

 2019 RESULTS GOLD SILVER BRONZE
 65+ Men Joe Hawryszko Wiilliam Boyko Dave Sharp
 65+ Women Eileen Bird Jean Sharp Wendy Bowman
75+ Men Bob McCarty Harvey Eisenstadt Gord Telford
75+ Women Sandra vanderVeen

 

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

 

65+ Men - Gold:            David Sharp

65+ Men - Silver:           William Boyko

65+ Men - Bronze:        Ralph Stoffers

65+ Women - Gold:      Jean Sharp

65+ Women - Silver:     Sharon Boyko

65+ Women - Bronze:   Gerry Meredith

75+ Men - Gold:             David Taylor

75+ Men - Silver:            Gordon Telford

ReturnToTop

2020 Golf - 18 Hole  (Men and Women)

Wed. June 17:  Tee-Off at 12:30 pm

 

 Location:          The Quarry Golf Club, 447 Tara Road, Ennismore

                          Please arrive 15-20 minutes before tee-off                                    

 

Additional Cost: TBA - XX per person greens fee

                                     - XX per person power cart

                                                                    payable at the venue day of the event

 

Convenor:  Rhonda Stephenson

Phone: (289) 251-6299   Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 Men's Division: 55+, 65+, 75+                     Women's Division: 55+, 65+, 75+

 

THIS IS A QUALIFYING EVENT FOR THE PROVINCIAL SUMMER GAMES BEING HOSTED BY THE CITY OF PETERBOROUGH AUGUST 11-13, 2020.

 

IMPORTANT NOTE:

This is a Callaway scoring system competition (INDIVIDUAL SCORES)

Please speak to the Convenor if you require further clarification.

 

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

 

2019 RESULTS (9 Hole) - Congratulations are Extended to

 

   GOLD SILVER BRONZE
 55+ Men  Bill Pounden Germain Landry Fred Andrews
 55+ Women Joanne West Laura Coons  
 65+ Men David Peers  Darryl Dowler  
 65+ Women Sandy Cowan Rhonda Stephenson Susan Ross Foster
 75+ Men Ed Godawa    
75+ Women  Valerie Thompson Trish Doney Marg Godawa

 

 

OSGA Technical Information and Guidelines: Golf

 

2020 Pickleball - Doubles - Men / Women / Mixed

 

 Tuesday, April 28, 2020 at 9 am

- Men's and Women's Doubles Round Robin & Final Matches

 

Wednesday, April 29, 2020 at 9 am

- Mixed Doubles Round Robin & Final Matches

 

This tournament is a qualifying event for the Provincial Summer Games being hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

Convenor:  Rhonda Stephenson    (289) 251-6299         EMail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Men's / Women's Doubles Division:      55+, 65+

Mixed Doubles Division:                       55+, 65+

You can compete in both Men's and Mixed Doubles or Women's and Mixed Doubles at the District competition.

 

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Venue:  Cobourg Community Centre (CCC)            Indoor, air-conditioned gymnasium (6 courts)

Location: 750 D'Arcy St. Cobourg, ON K9A 0G1      Venue Website: Cobourg Community Centre

 

Gold, Silver, & Bronze medals will be presented in each age/competition category.  

OSGA Technical Information and Guidelines: Pickleball

 

 

 2019 RESULTS

 GOLD SILVER BRONZE
 55+ Men

 Steve Taylor &

James Ronson

Bill Pounden

& Paul Lee

Rob Rennie

& Andrew Morgan

 55+ Women

Roelie Vanderlaan

& Toni Rutland

Arlene Deck &

Joanne Jamieson

Pat Kenton &

Andree Cocburn

 

Pickleball Gold Roelie V and Toni R

Pickleball Silver Arlene D and Joanne J  
55+ Mixed

Joanne Jamieson &

Bill Pounden

Debbie Francis

& Steve Taylor

Karen Eyden

& Paul Lee

65+ Men

Gary Kirton &

Toby Smits

Bill O'Byrne &

Wayne Eddington

Gary Grossehadl

& Jim Vyn

  Pickleball Mix 65 plus
65+ Mixed

Roelie Vanderlaan

& Bill O'Byrne

Toni Rutland

& Dave Adamson

Tena & Toby Smits

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Men - Gold:            Dave Adamson & Gary Rodeck

55+ Men - Silver:          Steve Taylor & Toby Smits

55+ Men - Bronze:        Fred Cockburn & Andy Fiddes

55+ Ladies - Gold:       Liz Croft & Debbie Francis

55+ Ladies - Silver:     Joanne Jamieson & Jan O'Donnell

55 Ladies - Bronze:     Sandy Cowan & Arlene Deck

55+ Mixed - Gold:         Debbie Francis & Steve Taylor

55+ Mixed - Silver:       Liz Croft & Bill O'Byrne

55 Mixed - Bronze:      Jan O'Donnell & Neil Jilesen

65+ Men - Gold:           Wayne Eddington & Bill O'Byrne

65+ Men - Silver:          Mark Coulson & Andrew Morgan

65+ Men - Bronze:        Ken Burtinksy & John Dragstra

65+ Ladies - Gold:        Rhonda Stephenson & Roelie Vanderlaan

65+ Ladies - Silver:      Margaret Geldenhuys & Toni Rutland

65+ Ladies - Bronze:    Doris Lee & Tena Smits

65+ Mixed - Gold:         Annette Farr & Paul MacFarlane

65+ Mixed - Silver:       Sandy Cowan & Paul Whitehead

65+ Mixed - Bronze:     Rhonda Stephenson & Ken Knox

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2017 RESULTS

Men 55+

MD55GOLD   MD55SILVER  MD55BRONZE

 GOLD - Peter & Jim Ronson                                     SILVER - Paul Lee & Neil Jepesen                            BRONZE - Art Thompson & Dave Adamson

 

Men 65+

MD65GOLD  MD65SILVER  MD65BRONZE

GOLD - Gary Kirton & Toby Smits                             SILVER - Paul McFarlane & Bill O`Byrne                    BRONZE - Andrew Morgan & Andy Tesluk

Women 55+

WD55GOLD  WD55SILVER

GOLD - Oriana Oszip and Jan O’Donnell                    SILVER - Liz Croft and Karen Thompson                   BRONZE - Linda Gaudet and Sue Shannon

Women 65+

WD65GOLD  WD65SILVER  WD65BRONZE

GOLD - Roelie Vanderlaan and Rhonda Stephenson      SILVER - Jocelyn Kunsken and Brenda Dowler         BRONZE - Carol Burd and Diane Tingle

Mixed Doubles 55+

                                                                              MX55SILVER

GOLD - Liz Croft and Bill O’Byrne                              SILVER - Roelie Vanderlaan and Jim Ronson              BRONZE - Oriana Oszip and Martyn Homer

 

Mixed Doubles 65+

MX65GOLD

GOLD - Cheryl Mumford and Gary Kirton                    SILVER -: Brenda Dowler and Andy Tesluk              BRONZE - Gerry Meredith and Ken Knox

2017 Action Photos

Pickleball CCC 17 05 25 1 Large  Pickleball CCC 17 05 25 6 Large  Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 1 Large

 

Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 4 Large  Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 7 Large  Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 9 Large

 

Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 14 Large  Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 16 Large  Pickleball OSGA games mixed 17 05 24 22 Large

 

2020 Walk / Run

Date / Time to be determined

  

2019 RESULTS - Congratulations are extended to:

   GOLD SILVER  BRONZE

Prediction 3 km - 55+ Women

Eva Ferguson

 Hope Bergeron 

Wendy Bowman

Prediction 1.6 km - 75+ Men

Prediction 1.6 km - 75+ Women

 Paul Hay

Sandra vanderVeen

Bob Ivers

Felicity Corelli

Ann Knop

Nordic 3 km - 55+ Women

Nordic 1 km - 55+ Women

 Ann Knop

Hope Bergeron

 

Ann Knop

 

 

 

Prediction Walk Men/Women 55+ Division:              3 km (3000 metres) - 15 laps
Prediction Walk Men /Women 75+ Division:             1.6 km (1600 metres) - 8 laps
    
Prediction Walk Nordic Men/Women 55+ Division:   3 km (3000 metres) - 15 laps
Prediction Walk Nordic Men/Women 55+ Division:   1 km (1000 metres) - 5 laps

 

Track opens at 9:30 am.  Convenor will call a few days in advance to advise specific time for each competitor.

 

Convenor:    Rick Howard                                      (416) 936-4397                         This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

THIS IS NOT A RACE.  
Individuals predict how long it will take them to complete the laps required (no timing devices permitted during the competition) and medalists are determined by closest time achieved versus their predicted time

 

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

Venue: Cobourg Community Centre (CCC)   - Indoor, air-conditioned track

Venue Website: Cobourg Community Centre 

Location: 750 D'Arcy St. Cobourg, ON K9A 0G1

   
Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented for each category. 
Unfortunately, we were just advised on April 23rd that there will NOT be any Central Regional Games this summer..
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

 

55+ Prediction - 3 km - Gold:            Theresa Wong

55+ Prediction - 3 km - Silver:           Eva Ferguson

55+ Prediction - 3 km - Bronze:        Hope Bergeron

55+ Prediction - 3 km - Gold:            Andre Labrosse

55+ Prediction - 3 km - Gold:            Michael Connor

75+ Preciction - 1.6 km - Gold:         Ann Knop

75+ Prediction - 1.6 km - Gold:         Paul Hay

75+ Prediicton - 1.6 km - Silver:       Arno Knop

75+ Prediction - 1.6 km - Bronze:     David Taylor

55+ Nordic - 3 km - Gold:                  Ann Knop

55+ Nordic - 3 km - Gold:                  Arno Knop

55 Nordic - 1 km - Gold:                    Ann Knop

55+ Nordic - 1 km - Gold:                  Arno Knop

 
2017 Medal Winners:
 

3 k 55+ Men

J.C. Coque             GOLD

Andy Tesluk         SILVER

Peter Cain            BRONZE

 

3K 55 Men

Peter, J.C., Andy

   

3 k 55+ Women

Hope Bergeron    GOLD a tie

Eva Ferguson      GOLD a tie

Claudia Brown     BRONZE

 

 3K 55 Wm Hope

Hope

3K 55 Wm Eva

Eva

3K 55 Wm Claudia

Claudia

3 k 55+ Nordic Men

Arno Knop            GOLD

J. C. Coqu           SILVER

 

3k 55 Nordic Men

J.C. / Arno

I k 55+ Nordic Women

Bozana Brick GOLD

1K 55 Nordic Wm Bozana

Bozana

1.6 k 75+ Men

Paul Hay              GOLD

Arno Knop            SILVER

Bill Leggette         BRONZE

1 6K 75 Men

Arno / Paul / Bill

1.6 k 75+ Women

Bozana Brick  GOLD

Ann Knop       SILVER

1 6K 75 Wm

Ann / Bozana

 
 
 
 
 
 
 
 
OSGA Technical Information and Guidelines:  Walking - Prediction
 
 
Medal Winners from 2017:
 

3 k 55+ Men

J.C. Coque             32 sec. GOLD

Andy Tesluk         37 sec. SILVER

Peter Cain            1 min. 8 sec.BRONZE

 

 

Peter, J.C., Andy

   

3 k 55+ Women

Hope Bergeron    33 sec.   GOLD a tie

Eva Ferguson       33 sec.     GOLD a tie

Claudia Brown     43 sec.   BRONZE

 

 

Hope

Eva

Claudia

 
 
 
 
 

2019 Swimming

Thursday, May 16, 2019                                    

2019 RESULTS:  CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO:

 

 

 GOLD

 

SILVER

 

BRONZE

 

65+ Men Sprint - 25 m J. C. Coqu Robert Barnes
65+ Women Sprint - 25 m Pam Williams
75+ Men Sprint - 25 m Lionel Ownsworth Alastair Britton Bill Harris
75+ Women Sprint - 25 m Felicity Corelli Betty Ownsworth
55+ Men Sprint - 50 m Stephen Taylor Robert Barnes
55+ Women Sprint - 50 m Carla Watt Pam Williams  
65+ Men Prediction - 100 m Robert Barnes J. C. Coqu Lionel Ownsworth
65+ Women Prediction - 100 m Pam Williams Felicity Corelli Betty Ownsworth
55+ Men Prediction - 200 m Robert Barnes    
55+ Women Prediction - 200 m Pam Williams Carla Watt  

 

Swimming Group 

 

Registration / Check-In:  10 am

 

Venue: Jack Burger Sports Complex

Location: 60 Highland Dr, Port Hope, ON L1A 4B3

Website: Jack Burger Sports Complex

 

Convenor: Lori Wills                              Phone: 905-885-2474                        Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Open Sprint Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (50meters), 65+ (25meters), 75+ (25meters)

Prediction Division (Single Race, Any Stroke): 55+ (200meters), 65+ (100meters)

You can compete in both Prediction and Open Sprint events at the District competition.

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - KawarthaLakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Gold, Silver & Bronze medals will be presented at this event.

Unfortunately, we were just advised on April 23rd that there will NOT be any Central Regional Games this summer.

  

OSGA Technical Information and Guidelines: Swimming

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Sprint - 50 m - Gold:                 Pam Williams

55+ Prediction - 200 m - Gold:        Pam Williams

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 J. C. Coqu

65+ Sprint - 25 m - Silver:               Robert Barnes

65+ Sprint - 25 m - Gold:                 Pam Williams

65+ Prediction - 100 m - Gold:        Robert Barnes

65+ Prediction - 100 m - Silver:      J. C. Coqu

65+ Prediction - 100 m - Bronze:    Bill Harri

65+ Prediction - Gold:                     Pam Williams

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Bill Leggette

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Lionel Ownsworth

75+ Sprint - 25 m - Bronze:             Bill Harris

75+ Sprint - 25 m - Gold:                 Felicity Corelli

75+ Sprint - 25 m - Silver:               Elizabeth Ownsworth

75+ Prediction - 100 m - Gold:        Felicity Corelli

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
2017 RESULTS
 
55+ GOLD 200m Prediction - Bob Barnes
 
65+ GOLD 100m Prediction - Jean-Claude Coqu
 
75+ GOLD 100m Prediction - Bill Leggette
75+ SILVER 100m Prediction - Herman Vanderveen
75+ BRONZE 100m Prediction - Paul Hay
 
75+ GOLD 25m Sprint - Bill Leggette
75+ SILVER 25m Sprint - Paul Hay
75+ BRONZE 25m Sprint - Larry Flood
 
Congratulations to all the participants and winners!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2020 Table Tennis (Doubles)

 

Thursday, May 7, 2018 - 9:30 am           Venue:   Cobourg Community Centre

                                                                                                                                           750 D'Arcy Street, Cobourg

 

Convenor: Terry Musgrave           Ph: 905-377-0160              Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Men's Doubles Division: 55+, 65+

Women's Doubles Division: 55+, 65+

Mixed Doubles Division: 55+, 65+

You can compete in both Men's and Mixed Doubles or Women's and Mixed Doubles.

District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - Kawartha Lakes/Peterborough/Northumberland counties.

 

Special Note: Although the District 12 Table Tennis event will be held during the Summer Games schedule , this tournament is a qualifier for the Provincial Winter Games being hosted by the City of Brantford February 11-13, 2021.   

 

Gold, Silver, & Bronze Medals will be presented.

OSGA Technical Information and Guidelines:  Table Tennis

 

We have some exceptionally talented Table Tennis Players in our district.

 

Joan McNamara and Joanne Thorpe played in the 65+ Womens Doubles

tournament at the Huntsville 2019 Provincial Games and placed fourth.

 

Francis Kwan and Brian Wurts played in the 65+ Mens Doubles

tournament at the Huntsville 2019 Provincial Game and won silver!

 

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

55+ Men - Gold:            Dennis Webster & Brian Wurts

55+ Men - Silver:          Joe Hache & Ken Strauss

55+ Women - Gold:      Monique Doucette & Nancy Massie

55+ Mixed - Gold:         Monique Doucette & Dennis Webster

55+ Mixed - Silver:       Nancy Massie & Ian Todd

55+ Mixed - Bronze:     Linda Horrobin & Joe Hache

65+ Men - Gold:            Francis Kwan & Terry Musgrave

65+ Men - Silver:          Tommy Hanlon & Kurt Piekenbrock

65+ Men - Bronze:        Gary Fazil & Ian Todd

65+ Women - Gold:      Joan McNamara & Joanne Thorpe

65+ Women - Silver:    Dari Haddon & Astrid Hudson

65+ Mixed - Gold:         Joan McNamara & Brian Wurts

65+ Mixed - Silver:       Joanne Thorpe & Terry Musgrave

65+ Mixed - Bronze:     Dari Haddon & Ted Williams

 

  2016 Table Tennis Group   TableTennis4   P1120753

P1120914   P1120882   P1120768

P1120791    P1120899   P1120823

 

2020 Tennis (Doubles)

 

Saturday, June 6 at10 am

 

Location:     Quaker Park Tennis Club          (Clay Courts)

                   425 Driscoll Terrace, Peterborough, Ontario

  

Men's Doubles Division: 55+, 65+        Women's Doubles Division: 55+, 65+       Mixed Doubles Division: 55+, 65+

You can compete in both Men's and Mixed Doubles or Women's and Mixed Doubles at the District competition.

 

This tournament is a qualifier for the Provincial Summer Games being hosted by the City of Peterborough August 11-13, 2020.

 

Food and refreshments are available for purchase on site, day of the event.

Please contact the following with any questions:

 

Club Manager:     Ted Lucas             (705) 743-7099          Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Club President:   Forge Hamu          (705) 927-1080          Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 District Games Eligibility: Any person 55+ living in District12 - KawarthaLakes/Peterborough/Northumberland counties.

Gold, Silver, & Bronze medals will be presented at this event.

 

 

OSGA Technical Information and Guidelines: Tennis

 

 

2019 RESULTS - CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO:

 

 

 GOLD

 

SILVER

 

BRONZE

 

 MEN 55+

TED LUCAS &

JOHN REESOR

ED SALAHUB &

REG WILLIAMS

ROBERT CLARKE &

FORGE HAMU

 MIXED 55+

VIOLETTA JOST &

RICARDO BOHORQUEZ

CAROLYN CONBON &

FORGE HAMU

LILLIAN & LYLE HORN
       

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 RESULTS:

CONGRATULATIONS ARE EXTENDED TO THE FOLLOWING MEDALISTS:

 

55+ Men - Gold:       Chris Leavitt & Shaun O'Reilly

55+ Mixed - Gold:    Cheryl Kidd & Chris Leavitt

65+ Men - Gold:       Bill Stuckey & Ron Weisfeld

65+ Men - Silver:     Ian Leckie & David Sharp